W pracowni uczestnicy wykonują swoje prace stosując różne techniki plastyczne takie jak: malarstwo, rzeźba,grafika, witraż tworząc
niepowtarzalne kompozycje. Kształtują w sobie umiejętności praktyczne, wyrabiają zmysł artystyczny. Biorą czynny udział w warsztatach tematycznych takich jak ceramika, świece żelowe, kompozycje z korali i kamieni. Co jakiś czas organizujemy konkursy plastyczne, które pogłębiają wiedzę i umiejętności.
 


W pracowni utrzymujemy i rozwijamy sprawność intelektualną. Tworzymy oparcie społeczne zaspokajając potrzeby kontaktu, przynależności, kształtowania poczucia wspólnoty. Poprzez uczestniczenie w różnych formach aktywności zorganizowanej i celowej uczestnicy zajęć nie pozostaną bierni i nie zanika w nich inicjatywa oraz chęć do pracy. Organizujemy różne zajęcia typu manualnego, intelektualnego i rozrywkowego poprzez: spotkania w kółkach zainteresowań, treningi umiejętności praktycznych, gry i zabawy grupowe wspomagające pamięć i procesy intelektualne, głośne czytanie prasy i książek, zajęcia plastyczne, pielęgnację zieleni, robótki ręczne, gry towarzyskie, ćwiczenia gimnastyczne, muzykoterapię i relaksację.

 W pracowni komputerowej poznajemy podstawy obsługi komputera, uczymy się pracy z systemem Windows, edytorem tekstu i programami graficznymi. Ćwiczymy również sprawność manualną grając w proste gry zręcznościowe.
Osoby, które osiągnęły już pewną biegłość w obsłudze komputera, uczą się wykorzystywać go w życiu codziennym. Ćwiczą pisanie podań, poznają działanie serwisów społecznościowych, uczą się wyszukiwać przydatne wiadomości w internecie, poznają obsługę urządzeń peryferyjnych.
Redagujemy także comiesięczną gazetkę, która opisuje wydarzenia z życia Środowiskowego Domu.    

Pracownia gospodarstwa domowegona zajęciach w tej pracowni uczestnicy uczą się obsługi podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego tj. kuchenki elektrycznej z piekarnikiem, kuchenki mikrofalowej, pralki, zmywarki, lodówki, robota kuchennego, ekspresu do kawy, żelazka oraz czajnika bezprzewodowego itp. Utrwalają również swoje wiadomości z zakresu utrzymywania higieny i czystości na stanowisku pracy oraz na terenie całego Ośrodka. Zapoznają się ze sposobem robienia zakupów oraz orientacją w cenach i umiejętnością gospodarowania własnym budżetem.
Uczestnicy na zajęciach uczą się samodzielnie przygotowywać posiłki oraz utrwalać nabyte umiejętności kulinarne i wykorzystywać je w codziennym życiu, tworzyć jadłospisy na poszczególne dni tygodnia oraz imprezy okolicznościowe. Uczą się również sporządzania list zakupów, przygotowywania przekąsek i dań do degustacji, nakrywania do stołów, a przede wszystkim dbania o higienę osobistą przed przystąpieniem i w czasie trwania zajęć. Należy dodać, iż pracownia kulinarna wyposażona jest w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego.
                                                                                                                     ©SDSNiepolomice2008-2011